Koliko je štetna samo jedna noć nespavanja



Samo jedna noć nespavanja ozbiljno loše utiče na mozak, povećavajući rizik od Alchajmerove bolesti.

Studija u kojoj su učestvovali zdravi muškarci u dvadesetim godinama pokazala je da je kod muškaraca koji cele noći nisu spavali za petinu veći nivo tau proteina, koji se inače povezuje sa Alchajmerovom bolešću.

Stručnjaci već duže vreme upozoravaju da postoji veza između lošeg sna i taloženja tau proteina u mozgu, ali je naučnike koji su sproveli ovu studiju u Švedskoj šokiralo koliko je štetna samo jedna noć nespavanja.

Oni smatraju da njihovo istraživanje treba da posluži kao upozorenje studentima i ljudima koji ostaju budni do kasno u noć završavajući obaveze.

Ipak, ističu da je potrebno još istraživanja jer ova mala studija nije utvrdila da li se nivo ovog proteina vraća u normalu kada se volonteri vrate uobičajenim obrascima spavanja.

U mozgu se inače, tokom spavanja, ispiraju štetne supstance, a u slučaju nespavanja telo nema priliku da to uradi.

Naučnici kažu da za sada nije poznato da li kratkoročna povećanja štetnih proteina u mozgu mogu da povećaju rizik obolevanja od Alchajmerove bolesti.

Inače, nagomilavanje proteina tau u mozgu dešava se decenijama pre nego što se pojave prvi simptomi bolesti, poput gubitka pamćenja.

„Mnogi od nas su povremeno suočeni sa nesapavanjem zbog džet-lega, završavanja obaveza, rada u smenama… Naša studija pokazuje da čak i kod mladih, zdravih osoba, jedna noć nespavanja povećava nivo tau proteina, zbog čega vremenom, nespavanje može da ima negativne fekte“, kaže autor studije dr Džonatan Siderniz.

On ističe da su potrebne dodatne studije da bi se utvrdilo koliko dugo nivo proteina ostaje povišen nakon neprospavane noći i da li posle izvesnog vremena dovodi do obolevanja od Alchajmera.

U međuvremenu, svakako, bilo bi dobro da se držite spavanja od sedam do devet sati tokom noći…

Mondo.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *