MICRO:BIT UREĐAJ ČINI PROGRAMIRANJE MNOGO ZABAVNIJIM

Konferencija i sajam „Nove tehnologije u obrazovanju“ u organizaciji British Council-a donela nam je BBC-jev Micro:bit za učenje programiranja. Naime, džepna verzija kompjutera sa ugrađenim kompasom i Bluetooth-om poklonjena je sedmogodišnjacima u Britaniji prošle godine kako bi kroz igru učili osnove programiranja. Deca će učiti u programima poput Microsoft Block Editor-a koji ima mogućnost prevođenja blokova u tekstualni programski jezik, Python-a, Javascript-a ili prevlačenjem blokova u Microsoft PXT.


www.kitronik.co.uk


OSNOVNE KARAKTERISTIKE MICRO:BIT-A SU:

  • 25 crvenih lampica koje svetle, trepere i prikazuju igricu ili digitalno programiran tekst.
  • Dva tastera koja se programiraju da bi uređaj služio kao džojstik za igranje igara ili za pauziranje i premotavanje pesama u muzičkom plejeru.
  • Na samom uređaju se nalazi detektor pokreta koji Bluetooth povezivanjem sa Micro:bit blue aplikacijom pomoću pametnog telefona prikazuje u kom položaju se nalazi vaš Micro:bit. Možete i sami programirati igricu Papir, kamen, makaze i protresanjem Micro:bit-a na ekranu sa led diodama pojaviće se jedan od predmeta.
  • Kompas služi da izmeri pokrete u stepenima i pokaže gde se trenutno nalazite a magnet može prepoznati određene vrste metala.
    Zahvaljujući Bluetooth pametnoj tehnologiji Micro:bit možete povezati sa drugim Micro:bit uređajima, pametnim telefonima, tabletima, kamerama i alatima.
    Pet input i autput vodova na koje možete povezati uređaje i senzore električnim štipaljkama i upravljati robotom ili motorom.
  • Micro:bit jednostavno povežite na držač za baterije u koji staju dve baterije od 1,5V

Razgovarali smo sa Geretom Džejmsom sa Instituta za inženjering i tehnologiju iz Londona koji je učestvovao u izradi Micro:bit uređaja.

Ko je osmislio Micro:bit i šta je cilj ovog projekta?

OVO JE BBC-JEV PROJEKAT INSPIRISAN projektom ‚‚BBC MICROCOMPUTER” IZ 1981. GODINE. U IZRADI MICRO:BIT-A UČESTVOVALO JE 29 PARTNERA. CILj OVOG PROJEKTA JE DA PODSTAKNE NOVE GENERACIJE DA KORISTE NOVE TEHNOLOGIJE NA ZABAVAN NAČIN. BBC-JEV MOTO JE „IGRAJTE SE, PODELITE, KODIRAJTE I NOSITE“. NA PRIMER NAPIŠETE SVOJE IME I TO SE OCRTAVA NA EKRANU SA LED DIODAMA – TEHNOLOGIJA KOJU MOŽETE DA NOSITE OKO VRATA.

Da je ovakav projekat zahtevan govori i činjenica da se u izradi Micro:bit-a uključilo 17 zemalja i osam globalnih kompanija i instituta kao što su Samsung, Microsoft, Amazon, Python, Instituta za inženjering i tehnologiju iz Londona, ARM koji je bio zadužen za hardversko i softversko rešenje programa. Code club je doprineo stvaranju edukativnih predavanja. Posebno odeljenje Bluetooth grupe koje je dizajniralo tehnologiju povezivanja na principu štedljivog korišćenja energije.



Kako se Micro:bit može koristiti u nastavi?

POSTOJI MNOGO APLIKACIJA KOJE SE MOGU KORISTITI KROZ NASTAVNI PLAN U OSNOVNIM ŠKOLAMA, SREDNjIM ILI NA FAKULTETU. APLIKACIJE SU NAMENjENE RAZLIČITIM NIVOIMA ZNANjA, A NAJINTERESANTNIJE OD SVEGA JE ŠTO MOŽETE SAMI DA KREIRATE LEKCIJE ZA SVOJE UČENIKE I STUDENTE. ZA SADA SE MOGU NAĆI LEKCIJE O PROGRAMIRANjU, DIZAJNIRANjU I NAUCI, ALI SE TRUDIMO DA PROŠIRIMO BAZU NOVIM ZADACIMA.

Koliko programiranje može biti zabavno?

UKOLIKO ŽELITE DA ZAINTERESUJETE NEKOG DA PROGRAMIRA UČINITE TO NA ŠTO ZABAVNIJI NAČIN. KAO PRVO, ZABAVA DOPRINOSI BOLJEM PAMĆENJU, A KAO DRUGO VEĆA JE VEROVATNOĆA DA ĆETE SE VRAĆATI PROGRAMIRANJU KOJE VAS ZABAVLJA. OSNOVNA IDEJA BBC-JEVOG MICRO:BIT-A BILA JE DA UKLJUČIMO VELIKI BROJ DECE I POKAŽEMO IM DA PROGRAMIRANJE JESTE ZABAVNO ZANIMANJE. POSTOJE PODACI KOJI UKAZUJU NA TO DA JE VEĆ SADA NEDOVOLJNO PROGRAMERA NA TRŽIŠTU RADA, A ZA DVADESET GODINA 60% POSLOVA ZAHTEVAĆE PROGRAMERSKE VEŠTINE.

MICRO:BIT se može kupiti preko interneta za oko 18€ u svom osnovnom paketu. Dodatni senzori i Kitronik ploče omogućiće vam da MICRO:BIT postane ‚‚mozak” Vašeg robota. Povežite ga i igrajte se bez prestanka. Budite kreativni i učenje neće biti zamorno jer, kada programirate prevlačenjem blokova u Microsoft PXT-u u delu za simulaciju odmah možete videti kako Vaš projekat napreduje.

Na sličan način će 20-oro učenika iz Niša sa timom Nauči.me programirati robotića Andriju. Jednostavnim prevlačenjem blokova u Scratch-u naučiće da sastave svoj algoritam i pokrenu Edbot robota u željenu avanturu.

Nauci.me


Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *