700.000 dinara za konzervaciju eksponata iz Riznice svetog prohora

Ministarstvo kulture i informisanja RS je na Konkursu za muzejsko nasleđe 2020. godine odobrilo finansiranje projekta pod nazivom „Riznica Sv. Prohor Pčinjski“ – Prva faza, Odeljenja za arheologiju i numizmatiku Narodnog muzeja Vranje.


Za projekat konzervacije i rekonstrukcije artefakata otkrivenih u manastirskoj porti tokom arheoloških istraživanja od 1982. do 2009. godine, izdvojeno je 700.000,00 dinara.

Deo otkrivenih artefakata bio je izložen u stalnoj postavci Riznice manastira od 1998. godine, a delom u stalnoj postavci Narodnog muzeja Vranje.

Projekat „Riznica Sv. Prohor Pčinjski“ – Prva faza, se realizuje na osnovu dugogodišnje saradnje Eparhije Vranjske i Narodnog muzeja Vranje, a u sklopu obeležavanja dva velika jubileja 950 godina od izgradnje manastirske crkve Sv. Prohora Pčinjskog u vreme vizantijskog cara Romana 4 Diogena i 700 godina od obnove crkve od strane kralja Milutina.

Cilj je da se artefakta iz stalne izložbene postavke konzerviraju, rekonstruišu i zaštite, kao preduslov za novu stalnu izložbenu postavku po najsavremenijim muzeološkim principima.

Realizacija projekta se odvija u saradnji Narodnog muzeja Vranje i Centralnog instituta za konzervaciju u Beogradu gde su artefakta i transportovana na konzervatorski tretman, uz prethodno snimanje stanja i izradu Elaborata. Realizacija prve faze projekta je predviđena do kraja 2020. godine.

– Napominjem da je Ministarstvo kulture i informisanja RS i u 2019. godini finansiralo projekat „Konzervacija arheološkog keramičkog materijala sa srednjovekovnog utvrđenja Markovo Kale“ u iznosu od 290.000,00 dinara– kaže Gordana Stojičić, arheolog – viši kustos
Narodnog muzeja Vranje.

OK Radio

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *