Biblioteka „Bora Stanković“ u Vranju, riznica značajnih književnih dela

Čitaonica vranjska osnovana je 1879. godine, samo godinu dana po oslobođenju od Turaka. Mada se za 120 godina postojanja selila 11 puta, za Biblioteku je uvek bilo mesta u najlepšim prostorijama u gradu. Ove godine biblioteka je proslavila 142 godine postojanja.

Danas je to lepa, moderna Biblioteka, sa preko 150.000 knjiga, i velikim brojem časopisa, fotodokumenata, spisa, kolekcijom filmova, muzičkih diskova itd. Po broju i strukturi knjižnog fonda, stručnom uređenju, smeštaju i kadrovskoj strukturi, Biblioteka “Bora Stanković” spada u red razvijenijih narodnih biblioteka u Srbiji. Biblioteka i zaposleni u biblioteci prate razvoj novih tehnologija i trendova poslovanja pa Biblioteka danas nudi i „kindl“ uređaje, mogućnost da koristite Internet u biblioteci itd. Danas sa bibliotekom i bibliotekarima možete komunicirati i preko Interneta, odnosno putem veb-sajta biblioteke www.bibliotekavranje.rs, putem elektronske pošte i „Facebook“-a. Zaposleni intenzivno rade i na kreiranju elektronskih kataloga i digitalizaciji. Krajem 1999. započeta je i uspešno sprovedena automatizacija celokupnog knjižnog fonda korišćenjem programskog paketa „BIBLIO“, a od 2009. godine biblioteka je član zajedničkog uzajamnog elektronskog kataloga „COBISS“(elektronski katalog).

Osnovna delatnost Narodne biblioteke „Bora Stanković“ u Vranju, bibliotečka delatnost, uređena je Zakonom o bibliotečkoj delatnosti (Sl.gl.RS, br.34/96), a biblioteka obavlja i niz drugih aktivnosti usmerenih ka unapređenju i razvoju bibliotečke delatnosti i unapređenju stanja u kulturnom domenu. Narodna biblioteka „Bora Stanković“ u Vranju ovlašćena je da obavlja matičnu funkciju u Pčinjskom i Kosovsko-pomoravskom okrugu.

Kulturnu delatnost Biblioteke čine književne večeri, susreti, tribine i izložbe. Ova delatnost je obogaćena raznovrsnim radionicama, smotrama i festivalima. Biblioteka „Bora Stanković“ je prepoznatljiva po svojim književnim susretima, i mnogi poznati pisci bili su gosti Biblioteke.

Biblioteka je više puta nagrađivana: „Milorad Panić Surep“ (1993) „Milorad Panić Surep“ (1996) Slavici Stepanenko „Sedmoseptembarsko javno priznanje“ Skupštine opštine Vranje (1974, 2000) „Sedmoseptembarska nagrada“ Skupštine opštine Vranje (2009).

Projekat podržao grad Vranje. Stavovi izneti u podržano medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *