Bitka u Termopilskom klancu – 11.avgusta 480.godine pre nove ere


U periodu Grčko-persijskih ratova (499-449.g.p.n.e.) vođen je veliki broj bitaka. Neke od najpoznatijih su: Maratonska bitka, Termopilska bitka, bitka kod Salamine, bitka kod Plateje, itd.

Persijsko carstvo je bilo ogromno i imalo je veću vojsku ali to nekada nije ništa značilo na terenu. Kao dokaz za to bila je Maratonska bitka iz 490.g.p.n.e. u kojoj su Grci odneli pobedu nad mnogobrojnijom persijskom vojskom koju je predvodio car Darije. I u narednoj bici ko zna da li bi pobedili da nije bilo izdaje.

Deset godina posle ove bitke odigraće se još jedna veoma važna bitka između istih protivnika, a to se desilo 11.avgusta 480.g.p.n.e. Ta bitka je poznata pod imenom Termopilska bitka, jer se odigrala u Termopilskom klancu (uzani prolaz). Sada je persijance predvodio Darijev sin Kserks I a grčku vojsku spartanski kralj Leonida.

Mesto gde se odigrala Termopilska bitka

Spartanska vojska je poznata u istoriji kao najbolja vojska antičkog perioda. Kralj Leonida je znao sa kim će se boriti, tj. da je persijska vojska mnogobrojnija i da je za vojnike koje bude poveo u rat to značilo sigurnu smrt. Tako je i birao svoju vojsku, poveo je sa sobom samo one vojnike koji su imali sinove.

Zbog reljefa kakav je u Grčkoj (planinski) Leonida je razmišljao gde bi bilo najbolje mesto za borbu sa Persijancima. Termopilski klanac je bio idealan za borbu jer na uzanom prostoru broj vojnika nema nikakvu prednost, a u borbi „jedan na jedan“ Spartanci su bili u prednosti. Tako je uspeo da svoju manu (manji broj vojnika) pretvori u prednost. Grka je bilo ukupno oko 7000 hiljada, od tog broja 300 Spartanaca, dok je Persijanaca bilo negde oko 30 puta više.

Grci su odbijali Persijance 3 dana, dok jedan od njih nije otišao Persijancima i pokazao put kroz planinu kako bi im došli iza leđa. Persijanci su u početku bitke imali ogromne žrtve i tek kada su uz pomoć izdajnika otkrili drugi prilaz i opkolili Grke, uspeli su da odnesu pobedu. Leonida je na vreme uvideo da će teško izaći kao pobednici iz ove bitke i raspustio je grčke vojnike, samo je ostavio svojih 300 Spartanaca sa sobom. Oni su pružili hrabar otpor, i sam Leonida je poginuo (za Spartance je bila sramota da se vrate iz bitke poraženi).

Ova bitka i danas se izučava u većini vojnih škola kao primer kako treba iskoristiti teren, napraviti dobru strategiju, sa dobro obučenom i disciplinovanom vojskom, može se boriti i sa nadmoćnijim neprijateljem.

Na osnovu ove bitke snimljen je i film pod imenom 300 – bitka kod Termopila.

Foto: wikipedia

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *