Gimnazija „Stevan Jakovljević“ između prošlosti i sadašnjosti

Obrazovanje u Vlasotincu ima dugu tradiciju. Prema nekim informacijama samo naselje nastalo u 17.veku, dok su ovi delovi Srbije bili pod Osmanskom vlašću. Na Berlinskom kongresu Srbiji je potvrđena nezavisnost i dobila je teritorijalno proširenje u vidu 4 okruga – Toplički, Niški, Pirotski i Vranjski. Tada je i Vlasotince konačno oslobođeno i pripalo Srbiji. Od tog momenta kreće ubrzano opismenjavanje stanovništva.

Prema pisanju Velimira Stamenkovića, u njegovom delu „Vlasotinačka gimnazija“navedeno je da srednjoškolska nastava u Vlasotincu počinje u periodu između dva svetska rata (od 1929.godine), prva škola bila je Građanska škola pod nazivom Državna mešovita građanska škola u Vlasotincu. U periodu posle Drugog svetskog rata ukinute su građanske škole i promenjeno je ime u Državna mešovita nepotpuna gimnazija (Niža gimnazija). Vlada FNRJ donela je 1952.godine odluku o obaveznom osmogodišnjem školovanju. Niža gimnazija je tokom 1954-55.godine pretvorena u osnovnu osmogodišnju školu. Viša mešovita gimnazija formirana je 1950. godine i školovanje je trajalo 4 godine. Ocenjivanje učenika bilo je ocenama od 2 do 5, s tim što je 2 bila kao današnja ocena 1. Razlike ima i u isključivanju učenika iz škole. Učenik koji je na kraju prvog polugodišta imao 4 ili više dvojki isključivan je odmah iz škole, a onaj koji je na kraju školske godine imao dve dvojke ponovio bi razred.

Za razliku od tada, danas su kriterijumi veoma blaži, pa učenici mogu na polugodištu da imaju i veći broj nedovoljnih ocena i da nastave školovanje, a na kraju školske godine tek sa 3 ili više nedovoljnih ocena ponavljaju razred (moramo primetiti da su danas sve ređi takvi slučajevi).

Na osnovu zakona iz 1955.godine o upravljanju školama obrazovani su, Školski odbor koji postaje glavni organ škole, i Nastavničko veće koje čine svi predmetni nastavnici.

Na osnovu mišljenja nastavničkog veća da postojećim programima učenici dobijaju malo stručnog znanja, doneta je odluka da se u Vlasotincu ukine Viša gimnazija.

Ideja o ponovnom otvaranju gimnazije u Vlasotincu uskoro je zaživela i već 1962.godine ona ponovo počinje da radi. Sve navedeno pre ove godine predstavljalo je polazište za gimnaziju.

Prvi direktor gimnazije „Stevan Jakovljević“ bio je Radomir Katić. On je dogovorio da se kao Dan škole obeležava datum rođenja Stevana Jakovljevića, 7. decembar.

Škola od 1968.godine prelazi u novu zgradu, današnju zgradu Gimnazije i Tehničke škole.

Kako je zgrada bila mala za rad dve škole SO Vlasotince je 1972.godine dala na korišćenje i „malu zgradu“.

Novi Zakon o gimnazijama i srednjim stručnim školama iz 1990.godine predviđao je da gimnazije budu samostalne škole. Od tada je ona prvi put postala suvlasnik školskog prostora i vratila naziv „Stevan Jakovljević“.

Prilikom naše posete, sadašnji direktor gimnazije Dragiša Pop-Ilić ukazao nam je gostoprimstvo i od njega smo saznali neke najvažnije detalje o školi.

„Ove školske godine školu pohađa 290 učenika, raspoređenih u 12 odeljenja. Gimnazija ima dva smera, prirodno-matematički i društveno-jezički. Škola poseduje fiskulturnu salu, kabinete za hemiju, fiziku, biologiju, informatiku, kao i english club“, objasnio je direktor Pop-Ilić.

„Ove godine, 7.decembra biće obeleženo jubilarnih 60 godina postojanja gimnazije“, rekao je direktor na kraju našeg veoma prijatnog razgovora.  

Sama zgrada škole danas ostavlja utisak da je u veoma dobrom stanju, čista i uredna, što se tiče unutrašnjosti i spoljašnosti.

Poslednji radovi na obnovi Gimnazije „Stevan Jakovljević“ i Tehničke škole u Vlasotincu završeni su 2018.godine. Oni su obuhvatili uređenje fasade, zamenu poda i stolarije, keramičarske i molersko farbarske radove. Sredstva je obezbedila Vlada Srbije preko Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima.

Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirala opština Vlasotince. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *