Intervju: Mr Snežana Milošević, povodom ekoloških dešavanja u opštini Bujanovac

Foto: Pčinjski 017 – Portal

U utorak, 27.04.2021. godine u 12:00h u Maloj Sali Doma kulture u Bujanovcu svečano je otvorena izložba pod nazivom „Karavan za klimu“. Ovu izložbu, po preporuci Stalne konferencije gradova i opština (SKGO), ugostila je Opština Bujanovac u periodu od 27.04-07.05.2021. godine. Izložba je imala edukativni karakter tj. trebalo je da poveća nivo javne svesti o zaštiti biodiverziteta i uopšte prirode od negativnih uticaja klimatskih promena. Izložbu je pripremio Francuski instut u partnerstvu sa Centrom za promociju nauke a uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji.

Foto: Pčinjski 017 – Portal

Do ponedeljka, 26.04.2021. godine ova izložba bila je postavljena u Sedmoj beogradskoj gimnaziji, kada je preuzueta od Miroslava Markičevića, direktora ove škole i profesorke Gordane Ilić. Od 10.05.2021. godine Grad Novi Pazar preuzeo je izložbu da bi je predstavio svojim sugrađanima. Koordinatorka ovog projekta, g-đa Eva Jurić iz Francuskog instituta obezbeđuje kontakte između predstavnika lokalnih samouprava i drugih zainteresovanih ustanova.

Foto: Pčinjski 017 – Portal

Prvog dana izložbu je u grupama posetilo 62 posetilaca iz SŠ „Sveti Sava“ i UG Ekološkog društva „Bujanovac“ uz poštovanje protivepidemijskih mera. Biserka Jović, direktorka SŠ “Sveti Sava” u Bujanovcu prisustvovala je sa svojim učenicima i profesorima svečanom otvaranju.

U periodu održavanja izložbe 134 posetilaca je posetilo istu.

Povodom ovog i budućih događaja u vezi ekologije, ali i uticaja zagađenja na klimatske promene, gde veliku ulogu nosi i sam čovek, što je tema našeg medijskog projekta „Ubaci, a ne baci“, uradili smo intervju sa Mr Snežanom Milošević iz Odeljenja za zaštitu životne sredine opštine Bujanovac i predsednice Ekološkog društva Bujanovac.

Foto: Pčinjski 017 – Portal

Snežana, svedoci smo divnog Karavana za klimu, kome je Opština Bujanovac bila domaćin. Kako ste zadovoljni brojem posetilaca i njihovim utiscima?


Projekat “Karavan za klimu” uradio je Francuski institut iz Pariza u partnerstvu sa Centrom za promociju nauke a uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji. Karavan za klimu je osmišljen tako da putuje od grada do grada i da prilikom boravka u nekom gradu ovu izložbu posete učenici osnovnih i srednjih škola kao i zainteresovani pojedinci. Važno je da je najveći broj posetilaca (oko 130) bio zadovoljan onim što je prikazano, a uvek može i bolje. O utiscima svedoči Knjiga utisaka iz koje se može zaključiti da je Karavan za klimu jako korisna postavka koja nas na jednostavan način uči kako da vodimo računa o prirodi oko nas. Termin za gostovanje Karavana za klimu u Bujanovcu nismo mogli da biramo, tako da je veliki broj potencijalnih posetilaca bio uskraćen da vidi ovu izložbu zbog Uskršnjih i Prvomajskih praznika, ali sav materijal smo sačuvali u kopiji i prosledićemo svim zainteresovanim obrazovnim ustanovama kao dodatak u nastavi biologije.

Koji je bio cilj Karavana za klimu?


Cilj ovog projekta je razvijanje javne svesti i proširivanje znanja o klimatskim promenama koje dovode do ugroženosti prirode, posebno biodiverziteta u osetljivim staništima, jer su sve promene i procesi koje se dešavaju na planeti Zemlji međusobno jako povezani i svaki poremećaj u jednom ekosistemu ima velike posledice na druge ekosisteme.

S obzirom na to da je bilo dosta panoa na kojima se govori o uticaju čoveka na klimatske promene, o zagađenju koje dovodi do drastičnih promena, šta je ono što bismo mi kao ljudi mogli da promenimo, kao društvo, ali i kao jedinke?

Svako od nas može da uradi neke sitne male stvari za koje misli da možda nisu povezane sa klimatskim promenama, ali i te kako jesu povezane, a to su i glavne poruke Karavana za klimu:

Ukoliko imate baštu, napravite baštensko jezerce, koje može postati vitalni izvor vode za različite male sisare i ptice, kao i novo mesto za život nekih gmizavaca i insekata. Ako živite u stanu i imate terasu, ispunite dublji sud vodom i napravite mala stajališta za ptice kako biste im pomogli da se okrepe. Takođe, tokom zime postavite hranilicu za ptice na terasi.

Omogućite proširenje staništa za leptire. Njihova prirodna staništa lagano nestaju zbog smanjenja rasprostranjenosti biljaka domaćina, kao i zbog preteranog korišćenja hemijskih pesticida. Zasadite u svojoj bašti ili u saksiji na terasi lavandu, žalfiju ili timijan.

Napravite urbanu baštu u vašem komšiluku. Naučite kako se biljke gaje, odakle potiču, šta je to kompostiranje, kako prirodno da kontrolišete štetočine, ali i kako da napravite staništa za pčele i leptire.

Ukoliko imate egzotičnog kućnog ljubimca, poput tarantule, iguane, pirane, ne puštajte ga u prirodu. Zapamtite da Srbija nije njihovo prirodno stanište te mogu postati invazivne vrste. Ako ne možete da ga zadržite, kontaktirajte neku od lokalnih organizacija za brigu o životinjama ili zoološki vrt kako biste našli najbolje rešenje.

Štitite kišne gliste tako što ćete smanjiti količinu hemijskih đubriva i pesticida koje koristite u svojoj bašti, i tako što ćete izbegavati da vozite motorna vozila preko zemljanih površina. Gliste čine zemljište plodnim “reciklirajući” opalo lišće. One prave tunele, čime omekšavaju zemlju kako bi korenje biljaka moglo nesmetano da raste, a voda da prolazi i tako bude dostupna korenju.

Smanjite spoljašnje osvetljenje noću, jer ono često ometa razne noćne vrste. Sove, čiji je vid prilagođen na mrak, na primer, uz veštačko osvetljenje noću teže vide prepreke, kao i plen (obično miševe). Migratorne ptice bivaju dezorijentisane noćnim osvetljenjem, a noćni leptiri obleću oko lampi do potpune iscrpljenosti.

Hranite ptice samo do proleća. Pticama je potrebna dodatna ishrana zimi, pogotovu ako je pao sneg. Ali kada dođe proleće, treba skloniti hranilice, jer ptice igraju važnu ulogu u kontroli brojnosti insekata.

Promovišite biodiverzitet u svom okruženju. Donesite saksije i zasadite cveće na krovu svoje zgrade ili škole, napravite zeleni zid i postavite gnezda i skrovišta za insekte, ptice i druge životinje.

Podržite udruženja koja promovišu očuvanje prirode (ekološka, lovačka, ribolovačka, pčelarska, planinarska, goranska, istraživačka isl.). Mnoga udruženja se trude da zaštite prirodu i lokalni biodiverzitet. Učlanite se u lokalna udruženja, volontirajte na njihovim akcijama ili, ukoliko možete, donirajte im novac.

Provodite više vremena u prirodi. Nemojte bacati otpatke van određenog mesta dok ste napolju. Priroda ne samo da je dobra za vaše fizičko zdravlje, već pozitivno utiče i na raspoloženje. Prošetajte po parku na pauzi za ručak, planirajte izlet u prirodu tokom vikenda.

Da li će uskoro biti nekih novih ekoloških aktivizama? 

Povodom obeležavanja 5. Juna – Svetskog dana zaštite životne sredine, Opština Bujanovac organizovaće prezentaciju za učenike VIII razreda u OŠ “Branko Radičević” i OŠ “Naim Frasheri”, kao i učenike i razreda SŠ “Sveti Sava” i SŠ “Sezai Surroi” u Bujanovcu o primarnoj selekciji otpada i izvešće akciju sakupljanja uličnog otpada u ulici Karađorđa Petrovića od početka ulice na ulazu u Bujanovac do mosta na Trnovačkoj reci kod Doma zdravlja.

Koristim priliku da se u ime Opštine Bujanovac zahvalim svim organizatorima, pre svega SKGO i Francuskom institutu koji su nam omogućili da ova izložba gostuje u Bujanovcu, Sedmoj beogradskoj gimnaziji, Gradskoj upravi Grada Novog Pazara, direktorima i profesorima u SŠ “Sveti Sava”, SŠ “Sezai Surroi”, OŠ “Branko Radičević” i Muzičkoj školi u Bujanovcu, OŠ “Dragomir Trajković” u Žbevcu, OŠ “Vuk Karadžić” u Levosoju, Televiziji Bujanovac, kao i Vašem portalu što objavljujete informacije o ovom veoma važnom događaju za jačanje javne svesti o značaju zaštite i unapređenja životne sredine! Istovremeno se izvinjavam svima koji zbog nekih tehničkih propusta na neki način prilikom posete izložbe nisu bili ispoštovani na odgovarajući način i nisu bili provedeni kroz izložbu kako bi jasnije stvorili sliku o klimatskim promenama.

Ovim putem pozivamo sve posetioce Vašeg portala da se jave u Opštinu Bujanovac sa svim njihovim predlozima, idejama, zapažanjima promena u prirodi, inicijativama za reagovanje na klimatske promene i zaštitu biodiverziteta kako bismo mogli da u okviru zakonskih mogućnosti preduzmemo odgovarajuće mere i akcije na zaštiti naše okoline a samim tim i našeg zdravlja. Očekujemo njihove hrabre ali oprezne korake u prirodi i odlučne iskorake ka boljoj zaštiti životne sredine! Unapred se zahvaljujemo na tome!

Hvala na saradnji!

Foto: Pčinjski 017 – Portal

Video: Pčinjski 017 – Portal

Autor: Anđela Dukadinović

Projekat podržala opština Bujanovac. Stavovi izneti u podržano medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *