Smiruje se situacija sa poplavama u Vladičinom Hanu

Foto: RTV Vranje

U opštini Vladičin Han situacija sa poplavama se smiruje, ali je i dalje vanredno. Sva raspoloživa mehanizacija je na terenu i saniraju se posledice. Opštinska komisija za procenu štete je posetila ugrožena domaćinstva, a najavljena je i podrška resornih ministarstava.

Situacija je ozbiljna na više lokacija u opštini. Najugroženija su ravničarska i sela pored Južne Morave. U Mazaraću je trenutno najkritičnije.Veliki broj meštana ostao je bez svojih oranica, plastenika, pomoćnih objekata. Nabujala reka je porodici Aleksić odnela plastenik sa jagodama, još jedan je oštećen, nestao je šaht sa hidroforom, voćnjak, pomoćne zgradice za čuvanje životinja.

-Mi smo 33 godine ovde, ne sećam se da je ovako bilo. Nikada. Čak se ni stariji meštani ne sećaju da je reka ovoliko nadošla. Ali to je zato što je promenjen tok Morave i sada smo mi i komšija prvi na udaru“, kaže Mitra Ristić.

-Kad sam bio mali dešavalo se da reka nadođe, ali nije ovako tekla. Bila je jedna krivina koja je zaustavljala da voda dobije ubrzanje i snagu. Sa eksploatacijom peska, posebno u vreme izgradnje auto puta, reka je promenila tok i sada ruši sve pred sobom. Ovde imam deo imovine koji sam nasledio, a deo sam kupio. Mnogo je teško kada gledate da vam pred očima nestaje nešto što ste teškom mukom kupili“, kroz suze kaže Slavoljub Aleksić, meštanin.

Lokalna samouprava je stavila na raspolaganje svu potrebnu mehanizaciju javnih preduzeća. Na ugroženim tačkama se intenzivno radi, kaže predsednik opštine Goran Mladenović koji je takođe svakodnevno na terenu. Uključili su se i privredni subjekti. Najavljena je i podrška resornih ministarstava.

-Mnogo je problema poslednjih dana u Vladičinom Hanu. Bujica je potpuno uništila prelaze u selima Kacapun, Vrbovo i Dekutince. Stradala je putna infrastruktura. Mi smo raspoloživiom mehanizacijom počeli odmah da čistimo kanale, i da pokušamo da vodu kanališemo u normalne tokove. Međutim ogromna je količina vode nadošla u slivovima Južne Morave i Vrle, dodaje Mladenović.

On kaže da je rano govoriti o posledicama štete. Prema prvim predpostavkama, više od 10 miliona dinara će biti šteta samo na kanalima, prelazima i propustima. Na poljoprivrednom zemljištu i domaćinstvima se tek utvrđuje, opštinske komisije obilaze ugrožena područja. Najavljuje da će lokalna samouprava pomoći svima koliko bude u mogućnosti, a nada se i pomoći države.

Izvor: RTV Vranje

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *