Učešće Srba u radu bujanovačke Skupštine ili ne?

U poslednje vreme se među običnim građanima Srbima čuje mišljenje da srpske liste treba da učestvuju u rad lokalne Skupštine, kako bi se srpski predstavnici institucionalno borili za ostvarenje ciljeva srpske zajednice. Tim povodom ekipa portala Pčinjski 017 je razgovarala sa običnim građanima koji se ne bave politikom, ali su dobri poznavaoci prilika u bujanovačkoj opštini. Hteli smo da čujemo njihovo mišljenje o učešću Srba u lokalnom parlamentu.

Foto: Pčinjski 017

Mišljenja su da srpske partije koje imaju 13 odbornika, ne mogu nikako da utiču na usvajanje i donošenje odluka, jer je na drugoj strani  svealbanska većina , koja broji 22 odbornika, tako da će Srbi u svakom slučaju biti preglasani. Albancima bi odgovaralo, kako kažu, da se srpske partije vrate u rad lokalne skupštine jer bi time svealbanska koalicija dobila legitimitet što je svealbanskoj većini nasušna potreba. Po njihovom mišljenju Srbi su izabrali pravu strategiju da ne učestvuju u radu lokalnog parlamenta, jer time neće davati legitimitet svealbanskoj većini. Verovatno imaju taktiku da izvrše pritisak preko međunarodnog faktora na Albance kako bi promenili stav o svealbanskoj većini i da se ponovo uspostavi sistem multieničke vlasti koja je u Bujanovcu bila na snazi od 2002. do jula 2020. godine i da je to jedini način da se koncenzusom donose odluke koje će zaštititi  interese određene nacionalne zajednice.

Foto: Pčinjski 017

-U poslednje vreme se provlači perfidna stvar, koja po našem mišljenju ide od Albanaca, a plasira se preko određenih Srba koji traže da se srpka grupacija odbornika i sa jedne i sa druge liste vrate u Skupštinu i da se  preko institucija sistema bore za srpske interese – kažu obični građani, dobri poznavaoci prilika u ovoj opštini.

U ovom trenutku se postavlja pitanje da li  dve srpske liste koje zajedno imaju 13 odbornika mogu da preglasaju većinu koju čine albanske partije sa ukupno 22 odbornika?

-Svaki spski predlog koji bi se našao na dnevnom redu skupštinskog zasedanja  bio bi odbijen od stane albanskih odbornika. Albanci na ovaj način pokušavaju da utiču na srpsko javno mnjenje, kako bi  izvršili pritisak na svoje političare da se vrate  u Skupštinu jer je Albancima to preko potrebno i da bi Srbi dali legitimitet svealbanskoj koaliciji a da na taj način imaju Srbe u lokalnoj Skupštini, pritom da Srbi suštinski ništa ne mogu da odluče jer nemaju dovoljan broj odbornika.

Foto: Pčinjski 017

Mišljenje građana  je,  da su predstavnici srpskih lista izabrali takvu strategiju  tj. da ne učestvuju u radu Skupštine, kako bi se izvršio pritisak preko medjunarodnog faktora na albanske političare kako bi promenili odluku o formiranju svealbanske koalicije i da se promenom te odluke uspostavi sistem multiteničke vlasti. Samo tako,sistemom multietničke vlasti (gde bi učestvovali Srbi, Albanci i Romi) svaka zajednica može preko institucije sistema da se izbori za bitne stvari za svoju zajednicu.

Svaki povratak, gde ćete za svaki predlog biti preglasani, nije dobar i ne može doprineti rešavanju ovog problema u kojima se nalazimo – tvrde za portal Pčinjski 017 obični građani opštine Bujanovac.

U narednom periodu Pčinjski 017 pitaće predstavnike političkih partija šta misle o ovome, mada smo njihove mišljenje čuli i preneli više puta.

Foto: Pčinjski 017

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *