Zdravlje i starenje: Kuk i koleno

U kontekstu starenja globalne populacije, kao jednog od najvećih izazova modernog doba, napredak u medicini i njoj srodnim naukama je veoma značajan. Iako neizbežan fiziološki proces, starenje neprestano pokušavamo da usporimo, odnosno da izbegnemo ono što bismo mogli smatrati patološkim ili prevremenim starenjem, koje je brže ili se javlja intenzivnije u okviru pojedinih sistema organa. Činjenica je da u okviru ovog procesa dolazi do promena u organizmu svakog čoveka, pri čemu brojni faktori utiču na njegovu dinamiku i tempo. Ono što takođe smatramo patološkim u kontekstu starenja jeste ometenost u svakodnevnom funkcionisanju čoveka, do čega dolazi zbog veće osetljivosti organizma, odnosno pojedinih delova tela. U vezi sa time izdvajamo oboljenja koja se odnose na kuk i koleno, budući da patološka stanja ovih delova tela u starijoj životnoj dobi pacijenta naročito bivaju razlog za brigu. U tekstu koji sledi ćemo iz tog razloga govoriti o vrstama oboljenja ovih zglobova i načinima na koje ona mogu biti sanirana kod pojedinaca u poznijim godinama života, tačnije o napretku medicine u ovom pogledu i tehnici ubrzanog oporavka koja se danas uspešno primenjuje.

Bolesti kuka: Simptomi i lečenje

Kao najstabilniji i najveći zglob u telu, kuk je odgovoran za veliki broj pokreta i zbog njegove kompleksne funkcije važno je održavati dobar anatomski odnos svih zglobnih površina koje ga čine. Bol u kuku može biti posledica različitih stanja, počev od upalnih procesa pa do preloma, a u starijoj životnoj dobi najčešće govorimo o artrozi kuka. Kako statistički podaci pokazuju da se čak 70% pojedinaca starijih od 70 godina suočava sa artrozom kuka, koja nesumnjivo smanjuje kvalitet života istih, o ovom oboljenju je važno edukovati se. U pitanju je degenerativna bolest koja se manifestuje hipertrofijom kosti i razaranjem zglobne hrskavice, a simtomi se kreću od bolova u predelu kuka, noge i prepona, preko narušene statike koja utiče na nepravilnost hoda neovisno o tipu površine, do ukočenosti, odnosno ograničenosti pokreta. Lečenje ovog stanja može biti neoperativno, ali ukoliko konzervativne metode ne daju očekivane rezultate, primenjuje se operacija kuka, o čemu odlučuje lekar specijalista. Prelomi kuka se takođe dešavaju najčešće kod pacijenata u starijoj životnoj dobi, tačnije pojedinaca koji broje više od 60 godina života. U ovom slučaju možemo govoriti nekada o naprsnuću, a nekada o potpunom prelomu, dok se stanje dijagnostifikuje u okviru kliničkog ortopedskog pregleda, na osnovu rendgenskog ili CT snimka. Lečenje preloma kuka je po pravilu operativno, a savremene tehnike danas čine oporavak daleko bržim i lakšim.

Uzroci i lečenje oboljenja kolena

Bilo da je slabijeg ili jačeg intenziteta, akutni ili hronični, bol u kolenu je izuzetno neprijatan i nesumnjivo narušava kvalitet života svakoga ko se sa njime suočava. Budući da je u pitanju jedan od najkompleksnijih zglobova u telu, koleno može boleti iz više od jednog razloga, a pri tome je veoma važno obratiti se lekaru ovim povodom. Iako bol u kolenu ne povezujemo pre svega sa starenjem, postoje određeni faktori rizika koji se odnose na stariju populaciju u najvećoj meri. Kod pacijenata starije životne dobi, bol u kolenu se najčešće javlja kao posledica degenerativnih bolesti i upalnih stanja. U ovim slučajevima pre svega govorimo o gonartrozi kolena, kao jednoj od najučestalijih degenerativnih bolesti, zatim burzitisu, artritisu kolena, kao i paterofemoralnoj nestabilnosti. Moderna medicina je učinila da oboljenja kolena mogu biti uspešno sanirana, naročito ukoliko se adekvatno tretiraju u svojim ranim fazama. Danas se primenjuje široka paleta metoda lečenja kolena, sve u zavisnosti od vrste oboljenja, kao i ukupnog zdravlja pacijenta, a mogu se odnositi na fizikalnu terapiju, lečenje matičnim ćelijama, artroskopiju ili artroplastiku kolena.

Fast-track koncept: Tretman ubrzanog oporavka nakon operativnog lečenja kuka i kolena

Moderna medicina prepoznaje važnost uspešnog lečenja i olakšanog oporavka kada je u pitanju artroplastika kuka i kolena. O ovome je naročito važno govoriti iz razloga što operativno lečenje oboljenja ili povreda kuka i kolena po pravilu dovode do izuzetne zabrinutosti kod pacijenata starije životne dobi. Ove zdravstvene tegobe prvenstveno asociraju na dug, kompleksan i naposletku upitan proces oporavka, dok moderna medicina rešava dati problem uvođenjem fast-track koncepta u praksu kada govorimo o postoperativnom oporavku pacijenata. U Srbiji je začetnik primene ovog koncepta doktor Aleksandar Lažetić, koji od 2007. godine omogućuje pacijentima brz i kvalitetan postoperativni oporavak. Primenom fast-track tretmana ubrzanog oporavka se stvaraju preduslovi koji zapravo omogućuju mobilizaciju pacijenta već nekoliko časova u odnosu na operaciju, a on je pri tome već prvog do trećeg postoperativnog dana spreman za nastavak oporavka u kućnim uslovima. Značajno skraćenim stacionarnim tretmanom, kao i boljim funkcionalnim rezultatima, postiže se i veće zadovoljstvo bolesnika. Ovo je izuzetno važan korak unapred moderne medicinske prakse, što naposletku i bitno doprinosi kvalitetu života starijih pojedinaca koji se suočavaju sa problemima u domenu oboljenja i povreda ovih važnih zglobova.

Proces starenja je svakodnevica svakoga od nas, dakle nešto što se dešava u nama u toku svakog trenutka našeg života, okolini i nama samima manje ili više primetno. Protiv prirodnog starenja se ne možemo boriti, ali je svakako cilj da ovaj proces zaobiđe patološka stanja koja narušavaju kvalitet života. U kontekstu oboljenja i povreda kuka i kolena, starenje nesumnjivo dovodi do povećanog rizika, ali savremena medicina i nauka uopšte čine povratak funkcionalnosti mogućim. Brinite o svome telu i učinite svoju svakodnevicu prijatnom i u poznijoj životnoj dobi primenjujući valjane navike u smislu aktivnosti i ishrane, a ukoliko se suočite sa bolovima i smetnjama ne odlažite posetu lekaru, jer je blagovremena rekacija značajan faktor uspešnosti svakog izlečenja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *