Ista kafa, drugi običaji

Vekovima uživamo u kafi, omiljenom napitku širom planete, a ovo su najzanimljivije tradicije zemalja u kojima je domaća kafa poseban užitak!



Da li ste za šoljicu kafe? Ako ste se već nasmešili, zamislili taj miris koji se širi kroz celu kuću, bogatu penu koja vas mami i čuva toplinu vašeg omiljenog napitka, vi umete da uživate u trenutku poklonjenom sebi.

Pažnja poklonjena pripremi prave domaće kafe nešto je što se oseti već u prvom gutljaju. Domaćini su uložili vreme, ljubav i trud da samo za vas pripreme nešto u čemu ćete zaista uživati. Ceremonija pripreme možda se razlikuje od naroda do naroda, ali je suština uvek ista – gosti, došli ste u moj dom. Ova dobrodošlica je samo za vas. Udobno se smestite, ja ću se pobrinuti za sve, a kada stavim najbolju šoljicu pred vas i uzmete prvi gutljaj, zažmurićete, ozarićete se, okrepljeni i ugrejani. Bez obzira na kontinent na kojem se nalazite.

Gostoprimstvo, specijalna počast za goste i uživanje u toploj kafi univerzalne su vrednosti, a svaki se narod, opet, trudi da usavrši svoju metodu pripreme te savršene šoljice. I verovatno ne postoji stvar od samo dva sastojka, čijoj se pripremi poklanja toliko važnosti.

„Nauka“ varira od naroda do naroda, i svako ima neku svoju caku. U Srbiji ćemo najpre zagrejati vodu u džezvi, pa kada provri, skloniti s vatre, dodati sveže mlevenu kafu, pa vratiti da proključa još jednom. Najčešće ćemo gosta odmah pitati želi li slatku kafu, ili bez šećera, i doneti je na sto već spremljenu po njegovom ukusu.



U Grčkoj, domaćin će odmah pomešati kafu i vodu u džezvi. Grci su napravili čitavu nauku i od pene na svojoj šoljici kafe, pripremljenoj u tradicionalnoj „briki“ posudi. Postoji čak i zabavno verovanje da pena na kafi nagoveštava promenu vremena, ali nije reč o sujeverju! Grci smatraju da mehurići u centru šolje označavaju lepo vreme, a mehurići zbijeni oko ruba, kišu ili sneg. I fizika se slaže, jer pri višem atmosferskom pritisku, mehurići će težiti sredini, a pri nižem, kretaće se ka rubu šolje.

Kuvaju veoma jaku kafu, pa je tradicionalno služe već zaslađenu, barem malo.

U Grčkoj će vam servirati kafu u malecnoj šolji, ali to ne znači da bi trebalo da je popijete u jednom gutljaju, naprotiv. Grci smatraju ispijanje kafe ritualom za koji bi trebalo odvojiti vreme, pa je s užitkom piju u malim gutljajima. I reći će vam da je uživanje u kafi natenane deo njihove kulture i identiteta!

Turci sveže mlevenu kafu kuvaju u „čezveu“, na tihoj vatri, pažljivo nadgledajući kolika se pena stvara. Penu shvataju veoma ozbiljno, jer domaćin koji skuva kafu bez pene rizikuje da mu se rugaju! Zbog toga, nekad će je pustiti da provri čak tri puta, da bi dobila što bogatiju penu.

Piju je iz malih šolja, uz čašu hladne vode. Nećete uz kafu dobiti kašičicu, jer je skuvana u već zaslađenoj vodi, pa nema potrebe da je mešate. I Turska je veoma ponosna na svoje kulturno nasleđe kada je u pitanju kafa, opevana je čak i u tradicionalnim pesmama.

Domaća, sveže mlevena kafa predmet je ponosa i u Bosni i Hercegovini. Mala količina vode biće odvojena sa strane, kafa se dodaje u džezvu tek kada voda provri, a kada zamiriše skuvana kafa, odvojena voda se preliva preko nje. Za ovo postoje dva razloga – jedni kažu da će pena tako biti bogatija, a drugi da će dodata voda „oterati“ talog na dno, ukoliko ga je ključanje podiglo ka vrhu.

Dok Turci kategorički tvrde da je „džezvi mesto u kuhinji, a ne na stolu“, u Bosni se i priboru i serviranju pridaje velika pažnja. Tradicionalno će na sto biti doneta i džezva, na poslužavniku zajedno sa šoljicama i kockicama šećera. Gost će najpre popiti vodu, zatim sipati sebi kafu, pa na nju dodati još pene iz džezve. Običaj je da se kafa ne zasladi u šolji, već da gricnete kockicu šećera i ostavite je ispod jezika, kako bi se polako otapala dok pijuckate kafu.

Mondo.rs


Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *