Od danas počinje primena novog Zakona o rodnoj ravnopravnosti


Zakon o rodnoj ravnopravnosti, koji danas stupa na snagu, trebalo bi da donese bolju uravnoteženost manje zastupljenog pola i bolji rodni balans u svim oblastima.

„Uravnoteženost oba pola postoji ako je taj procenat 40 do 50 procenata. Niži procenti predstavljaju rodni disbalans, pa nije bitno da li su u pitanju muškarci ili žene. Pogrešna je percepcija da se radi o ravnopravnosti žena, već se radi o ravnopravnosti svih nas“, izjavila je danas Poverenica za zaštitu rodne ravnopravnosti Brankica Janković, gostujući na RTS-u.

Ona je istakla da veruje da smo svi saglasni da su najbolji radni kolektivi gde postoji balans, ali da se to ne može postići preko noći i da novi zakon treba da obavezuje sve subjekte da razmišljaju u tom pravcu i da donose programe i mere.

Govoreći o kaznama, Brankica Janković je rekla da su one povećane, od 50.000 do 2.000.000 dinara, u odnosu na prethodni zakon, kada su kazne bile između 10.000 i 100.000 dinara i ocenila da je to stroža kaznena politika, ali da je očigledno da prethodni zakon nije davao rezultate.

Novim zakonom uvedena su dva nova oblika diskriminacije: – polno i seksualno uznemiravanje i segregacija, kao i da se uvodi vođenje evidencije za koje će biti zadužena institucija na čijem je čelu i uz čiju pomoć će se raditi na novom pravilniku.

Dodala je da se sada kreće sa primenom, a da je zaštita od diskriminacija i dosad bila efikasna, dok novi zakon dovodi do procesnih promena i lakšeg vođenja postupka.

Kada je reč o rodno osetljivom jeziku, Brankica Janković je navela da je jezik važan i da koliko mi oblikujemo jezik i da toliko jezik oblikuje nas i da utiče na rodnu ravnopravnost.

Osvrćući se na Međunarodni dan deteta Poverenica Janković govorila je i o vršnjačkom nasilju kao ozbiljnom problemu na koji moramo da se fokusiramo.

„Najbitniji su vitalni sistemi, a to su obrazovanje, socijalna i zdravstvena zaštita. Mislim da su ulaganja u te sisteme najbitnija i da, ako treba da napravimo korenite izmene u sistemu obrazovanja, zašto da ne. Mi vidimo da su ozbiljni problemi vršnjačkog nasilja i da se oni usložnjavaju, da je novo digitalno doba samo donelo nove oblike“, rekla je Jankovićeva.

Foto: ravnopravnost.gov.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *