Šta se dešava kada popijemo kafu na prazan stomak?



Ukoliko je jedna od prvih stvari koju uradite kada se probudite ispijanje kafe, ili imate običaj da preskačete doručak, možda nakon čitanja današnjeg teksta promenite jutarnju rutinu. Poznato je da kafa utiče na podizanje raspoloženja, brži rad moždanih vijuga, kao i da može sprečiti razvoj nekih bolesti. Međutim, da bi imala pozitivno dejstvo na organizam, potrebno je da pre nego što posegnemo za šoljicom nešto pojedemo.

Tempo života je brz, te nam ne preostaje ništa drugo nego da skratimo jutarnje rituale, koji uključuju bogat doručak i šolju mnogima omiljenog napitka. Iako smo i sami svesni da to nije najbolje što možemo da uradimo, obično popijemo kafu, a pecivo ili obrok odlučimo da kupimo na putu do posla. Tu se prevarimo, jer zapravo treba da obrnemo redosled. Kako ne bismo dužili, pažljivo čitajte redove koji slede, jer ćete čuti reč nauke.



1. Kafa na prazan stomak može prouzrokovati probleme sa varenjem

Časopis Insider otkriva da kafa, bilo sa ili bez kofeina, utiče na pojačano lučenje kiseline u želucu. Kako nismo uneli hranu u organizam, njoj ne preostaje ništa drugo nego da nagriza stomak. To nisu dobre vesti, te je potrebno prvo doručkovati, pa tek onda popiti kafu. U suprotnom, može doći do pojave gorušice ili problema sa varenjem, ponekad i do nastanka čira na želucu. Stoga, pamet u glavu, i menjate navike koje vam ne služe.

2. Pored toga, ona unosi nervozu i pojačan stres

Do ovoga dolazi jer nivo kortizola raste, koji se luči od trenutka kada ujutru otvorimo oči. On igra odbrambenu ulogu, utiče na metabolizam i borbu protiv stresa. Međutim, ukoliko kafu pijemo u trenutku kada je rad kortizola ubrzan, samo ćemo stvoriti kontraefekat. Pojedini stručnjaci savetuju da svoj napitak umesto ujutru pijemo pre podne, kako bismo izbegli navedeni problem.

Važno je napomenuti da je potrebno ograničiti broj šoljica koje popijemo u toku dana. Posebno obratite pažnju na pojave kao što su: anksioznost, netrpeljivost, preskakanje srca, ili drhtanje, jer je u tom slučaju najbolje da je izbegavate, ili da pređete na onu bez kofeina.

City Magazine

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *