Ministar Momirović: Srbija je u ovom trenutku najveće gradilište u ovom delu Evrope


Na današnjoj panel diskusiji pod nazivom „Odrzivost zajednicke buducnosti“ u organizaciji „Instituta za pojas i put“ prisustvovali su Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Vladi Republike Srbije Tomislav Momirović, generalni sekretar Narodne Skupstine Veljko Odalovic, direktor Instituta „Pojas i put“Bojan Lalic i ministar savetnik iz ambasade NR Kine Tian Yishu. Naznačeno je na sajtu Vlade Srbije.

Momirović je tom prilikom poručio da treba da razvijamo infrastrukturu – gradimo puteve i železnice jer oni povezuju ljude i privredu.

Kinu i Srbiju razdvajaju kilometri i brojne granice, ali su one snagom prijateljstva prevazišle tu udaljenost i postale iskreni prijatelji, ukazao je on i ocenio da je to najbolja osnova za jačanje ekonomske saradnje.

Srbija je, s druge strane, stabilna na svom evropskom putu i postaće član Evropske unije, ali nikada neće okrenuti leđa svojim prijateljima, poručio je ministar.

Momirović je naveo da se u našoj zemlji trenutno projektuje i gradi približno 1.200 kilometara auto-puteva i brzih saobraćajnica i da smo najveće gradilište u ovom delu Evrope.

Vlada Srbije realizuje brojne infrastrukturne projekte sa Kinom, koji predstavljaju važan preduslov dinamičnog razvoja naše zemlje, podsetio je on, navodeći da je nedavno završena deonica auto-puta „Miloš Veliki“, dok je 11 kilometara urađeno u saradnji sa kineskom kompanijom „CRBC“.

Ministar je najavio da će uskoro biti puštena u saobraćaj brza pruga Beograd–Novi Sad, koja je najznačajniji železnički projekat u poslednjih 50 godina, te da će građani od marta imati na raspolaganju najmoderniju železničku infrastrukturu i najbržu prugu u Jugoistočnoj Evropi.

Na izgradnji deonice od Beograda do Stare Pazove, uz partnere iz Kine, uposlene su i srpske građevinske firme, a ubrzavamo radove na celoj deonici kako bismo Beograd i Novi Sad spojili sa Suboticom, Mađarskom i Evropom, rekao je Momirović.

On je naglasio da je održiva budućnost neodvojiva od ekoloških projekata i izgradnje komunalne infrastrukture, ukazavši na to da približno 50 odsto stanovništva nije priključeno na kanalizacione sisteme, dok je manje od 10 odsto stanovništva obuhvaćeno nekim stepenom prečišćavanja otpadnih voda.

U skladu sa tim, ministar je naveo da ekološki projekat „Čista Srbija“ podrazumeva da se u narednih pet godina u Srbiji izgradi 7.000 kilometara kanalizacione mreže i više od 250 postrojenja za preradu otpadnih voda.

Danas, zajedno sa prijateljima iz Kine, gradimo budućnost Srbije i celog regiona na dobrobit svih naroda koji u njemu žive, poručio je Momirović, koji je i u ime Vlade Srbije čestitao organizatorima prvog „Think-Tank”-a, sa željom da ovi susreti postanu tradicija.

Savetnik u Ambasadi Kine u Beogradu Tian Jišu iskazao je zahvalnost Vladi Srbije za aktivno delovanje u okviru inicijative „Pojas i put“ i podršku osnivanju istoimenog instituta.

On je naglasio da Inicijativa pruža vrednu platformu za međunarodnu saradnju, navodeći da se u 2021. godini još sedam zemalja priključilo toj inicijativi, koja sada ima 145 članova i sarađuje sa 32 međunarodne organizacije.

Saradnja Kine i Srbije u okviru inicijative „Pojas i put“ odličan je primer međusobne koristi, ukazao je on i predočio da je uprkos uticaju pandemije ukupna trgovinska razmena između dve zemlje povećana za 52,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine, čime je Kina postala drugi najveći trgovinski partner Srbije.

Panel su organizovali novoosnovani „Institut za Pojas i put“, koga su formirali Vlada Srbije, Privredna komora Srbije i Univerzitet u Novom Sadu i u čijem sastavu će se naći i veliki broj kompanija i univerziteta iz zemalja učesnica inicijative „Pojas i put“.

Jednodnevna panel-diskusija okupila je eksperte zemalja članica Inicijative iz Kenije, Italije, Bugarske, Mađarske, Malezije, Maroka, Uzbekistana, Rusije, Slovenije, Srbije i Kine, koji će dati doprinos u planiranju zajedničke, održive budućnosti.

Govornici će se osvrnuti na Agendu 2030 i ciljeve održivog razvoja Ujedinjenih nacija, kao i druge značajne smernice. Stručnjaci iz različitih oblasti će ovom prilikom razmeniti svoja bogata znanja i iskustva na ovom polju.

Foto: Tanjug

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *