Trgovište – nekad i sad

Trgovište je najveće naselje u Gornjoj Pčinji i centar istoimene opštine. Nalazi se na oko 47 km jugoistočno od Vranja, na mestu gde se spajaju reke Tripušnica, Pčinja i Kozjedolska reka. Prosečna nadmorska visina je od 600 do 1 000 metara nadmorske visine. Naselje je dobilo ime po glavnom zanimanju meštana, po mestu gde se „trgovalo stokom“ (trgovište).

Stanovništvo je najvećim delom srpsko, sastoji se od doseljenika iz okoline Preševa i Kumanova, koji su bežali od turskih zuluma.

Trgovište se sastoji iz dva dela: Varošice koju čini ravniji deo doline, i Selo – sa obe strane reke i čine ga 11 mahala (Vrginska, Šavinska, Vukašinska, Kovačevska, Žabljak, Golema padina, Ciganska, Drasinska, Tikvinska, Livada i Dolinska).

Srednjovekovno naselje je raseljeno a onda kasnije obnovljeno. Za period turske vlasti bilo je administrativno-upravna jedinica. Brži razvoj Trgovišta počinje tek u prvoj polovini 20.veka.

Elektrifikacija počinje 1958. godine izgradnjom Hidroelektrane na reci Tripušnici, dok su vodovod i kanalizacija urađeni tek 1975. godine. Radi povezivanja naselja izgrađen je 1971. godine most u dužini od 60 metara, na sastavu Kozjedolske reke i Tripušnice.

Od preduzeća koja su nekada radila, najznačajnija su: Preduzeće za proizvodnju, promet i usluge „Pčinja“, kao i pogon za pravljenje obuće u sastavu „Koštane“ iz Vranja.

Sada su navedena preduzeća već odavno zatvorena. Stopa nezaposlenosti je preko 60 %.

Prema popisu iz 1974.godine, Trgovište sa okolnim selima je imalo oko 23 000 meštana, po popisu iz 2002.godine broj stanovnika cele opštine je bio oko 6 400 (samo mesto Trgovište 1864 stanovnika). Poslednji popis iz 2011. godine pokazao je da je ukupan broj stanovnika na teritoriji opštine 5 091, a u Trgovištu 1 767.   

Najveći procenat pada broja stanovnika u Trgovištu dogodio se krajem prošlog veka. Ovome su doprinele migracije stanovništva koje je tražilo bolje uslove života.

Danas se opština Trgovište trudi da obezbedi najbolje moguće uslove za svoje meštane, naročito one mlađe. Oni imaju mogućnost školovanja (imaju vrtić, Osnovnu školu, Srednju stručnu školu), mogućnost lečenja (imaju Dom zdravlja), imaju fudbalski klub koji je uspešan u svom rangu takmičenja, tako da mladi mogu da se bave sportom. Takođe, tu je i biblioteka koja ima veliki fond knjiga.    

Opština pomaže i mladim bračnim parovima da se ostvare kao roditelji (finansira vantelesnu oplodnju). Takođe izdvaja i novac za svako dete – prvo, drugo, treće. Pre nekoliko godina je pokrenula program „Natalitet je naš prioritet“, a efekti su danas vidljivi jer se povećao broj novorođene dece.

Iako spada u najsiromašnije opštine u Srbiji, bori se da pomogne svojim stanovnicima u skladu sa svojim mogućnostima. Nadamo se da će ovaj pozitivan pomak podstaći dalji napredak i opstanak ovog mesta.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *