Duhovno blago eparhije vranjske ogleda se u preko 160 svetinja

Foto: VranjeNews

Eparhija vranjska neguje pravo bogatstvo u vidu manastira i hramova, kojih ukupno ima preko 160. Istorijat naše eparhije prati istoriju prvih vekova hrišćanske civilizacije na ovim prostorima. Smatra se da je još u vizantijsko doba postojala eparhija pod nazivom Mirion na lokalitetu sela Krševica, a duhovni život srpskog naroda na ovim prostorima uobličava se od 1070. godine kada je vizantijski car Roman Diogen podigao crkvu Svetom Prohoru Pčinjskom.

Skoro hiljadugodišnja istorija manastira Prepodobni Prohor Pčinjski najbolje govori o postojanju i trajanju srpskog naroda i njegovog duhovnog, hrišćanskog prostora. Istorija manastira istorija je i srpskog naroda na prostoru juga i stare Srbije. Duhovna i kulturna tradicija eparhije vranjske koja se proteže 950 godina unazad, pa sve do danas odolevala je najtežim istorijskim zbivanjima, kao čvrsto uporište i neotuđivo nasleđe generacija vernih na ovim prostorima.

Sveštenik Dalibor Jović kaže da se na prostoru eparhije nalaze 143 crkve, 16 manastira i više od dvadeset crkvišta i manastirišta. Eparhija vranjska, u njenim današnjim granicama, obnovljena je Odlukom Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve 30. maja 1975. godine. Od tada do danas, a posebno u poslednjih tridesetak godina, radi se na njenoj duhovnoj i svetovnoj obnovi, najveći deo crkava i manastira je rekonstruisan, a sagrađene su i nove u opštinama i mesnim zajednicama koje nisu imale svoje hramove.

Episkop vranjski Pahomije kaže da „zahvaljujući sveštenstvu i monaštvu, verujućem narodu i zahvaljujući državi koja je preko Ministarstva vera i kulture dosta dala sredstava da zaštitimo sve te svetinje, počev od manastira Svetog Prohora do Sabornog hrama, tako da su one sada zaštićene od daljeg propadanja“.

Naravno, kroz obnovu naših svetinja došlo je i do prezentacije verskog i kulturnog bogatstva našeg naroda koje je on u vreme turskog ropstva čuvao, tako da je došlo i do jednoga spoznavanja našeg bogatstva od strane stručnjaka, kaže vladika.

Manastiri i crkve eparhije vranjske i obnovljeni duhovni život u njima danas su pravi duhovni centri i orijentiri ka duhovnim vrednostima, navode iz eparhije.

Izvor: RTV Vranje

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *