Grad Vranje obeležava Dan oslobođenja u Velikom ratu

Manifestacija obeležavanja Dana oslobođenja Vranja u Prvom svetskom ratu počela je i održana nizom aktivnosti.

Najpre su gradonačelnik Vranja dr Slobodan Milenković, zamenica gradonačelnika Zorica Jović i predsednik Skupštine dr Dejan Tričković priredili su prijem za delegaciju ,,Udruženja potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine”.

Gradonačelnik dr Slobodan Milenković, poželeo je gostima dobrodošlicu i čestitao veliki dan za Grad Vranje.

Zatim je održana svečana sednica Skupštine na kojoj je govorio predsednik dr Dejan Tričković koji je podsetio na istorijske činjenice, navodeći da je grad Vranje okupiran 16. oktobra 1915. godine, nakon što je bugarska vojska, mučki i bez objave rata, napala Srbiju sa istoka.

U kuturno-umetničkom programu nastupio je hor ,,Daskal” Pedagoškog fakulteta u Vranju i učenici Gimnazije ,,Bora Stanković”, Mijat i Imilijan Jovanović.

U nastavku obeležavanja, održan je komemorativni skup kraj Spomen kosturnice na Šapranačkom groblju gde je odata pošta ratnicima iz Vranja i okoline, poginulim u Velikom ratu.

Govoreći o herojskoj borbi našeg naroda za oslobođenje od okupatora, gradonačelnik Vranja dr Slobodan Milenković rekao je da Vranje danas obeležava veliki dan, dan oslobođenja u Prvom svetskom ratu, i da je ovo prilika da se podsetimo naše slavne istorije.

Bugari su okupirali Vranje 16. oktobra 1915. godine i naš grad bio je u sastavu bugarske Moravske vojno-inspekcione oblasti. Stanovništvo ovog kraja bilo je pod neprekidnom represijom bugarskog okupatora, izloženo svirepim zločinama. Nakon sukoba kod Vrtogoša i Dubnice, jedinice Sedmog pešadijskog puka Dunavske divizije pod komandom potpukovnika Dušana Simovića, 4. oktobra 1918. godine ušle su u Vranje i dočekana je sloboda’’, rekao je u svom obraćanju gradonačelnik Milenković i dodao: ,,Zbog svega toga, a u amanet našim potomcima, mi moramo, u slobodi da unapređujemo svoju državu. Svaki pojedinac mora da da svoj maksimalan doprinos jačanju Srbije, jer svoja zemlja se voli i čuva srcem. Naša je obaveza da nikada ne zaboravimo junaštvo naših predaka i da nam njihova hrabrost uvek bude motiv i podsticaj da svoju Srbiju čuvamo u miru i konstantno razvijamo’’, istakao je gradonačelnik Vranja dr Slobodan Milenković.

Na komemorativnom skupu govorila je i predsednica GO Udruženja potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. Olivera Đorđević. Čestitajući praznik građanima ona je rekla da ovi dani služe da se podsetimo da su sve žrtve bitne, da svaka kap prolivene krvi mora da bude poštovana. Saopšteno je na gradskom sajtu.

Vence su položili pored gradonačelnika Vranja i njegovih saradnika, potpukovnik Miodrag Mladenović sa saradnicima u ime Četvrte brigade Kopnene vojske, narodni poslanik Dragan Nikolić, načelnik Pčinjskog upravnog okruga Srećko Pejković, predsednik gradske opštine Vranjska Banja Dragan Sentić, načelnik PU Vranje Saša Nedeljković sa saradnicima, predstavnici BIA, udruženja građana i delegacije škola.

Pomen poginulima služio je episkop bihaćko – petrovački Sergej sa sveštenstvom eparhije vranjske. U programu su nastupili glumac vranjskog teatra Marko Petričević i učenici Osnovne škole ,,1. maj’’ iz Vrtogoša.

U nastavku manifestacije u Galeriji Narodnog muzeja otvorena je izložba pod nazivom ,,Sveti Vikentije Mitropolit Skopski’’. Skup je otvorio predsednik Skupštine grada dr Dejan Tričković, a govorio je i direktor vranjskog Arhiva Borivoje Manasijević. Izložbu su priredili Državni arhiv Srbije i Istorijski arhiv ,,31. januar’’ Vranje. U istom prostoru održano je i predavanje na temu ,,Srpski vojnik u Velikom ratu 1914 – 1918.’’ profesora dr Saše Stanojevića, sa katedre za istoriju Filozofskog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *