Malo drugačija slavska trpeza – kako da izađete iz zone komfora?

Kada počne sezona slava, počinje i vreme gojenja. Slavska trpeza podrazumeva više različitih vrsta jela, napravljenih u velikim količinama i, dok sedite i pričate sa gostima, zatrpavate stomak jelima obično veoma teškim za varenje. Kada je mrsna slava na meniju su najčešće ruska salata, sarme, roštilj, praseće i jagnjeće pečenje i torte prepune šećera. Ukoliko je vreme posta, slavska trpeza je ispunjena različim vrstama pečene ili dimljene ribe, prebrancem, krompir salatom i pitama od krompira i pečuraka, kao i sitnim posnim kolačima. Iako su to možda dobitne kombinacije na koje ste navikli svoje goste, zašto ne biste malo izašli iz zone komfora i pripremili neka drugačija jela? U nastavku teksta daćemo neke nove ideje kojima vaša slavska trpeza može biti obogaćena. 

Pre nego što postavite jela dekorišite sto

Kada ste očisti svoj dom i pripremili jelo i piće za slavu, vreme je da se postavlja sto. Nakon što preko njega prebacite stolnjak, dolazi vreme za dekoraciju. Prva stavka su svakako salvete za slavu. Već u ovom koraku možete uvesti neke novitete. Unikatni držači u obliku ruže u koje ubacujete salvete oduševiće vaše goste čim zauzmu svoje mesto. 

Ako imate posuđe u boji najbolje je da se odlučite za jednobojni stolnjak, i obrnuto. Stolnjak ne bi trebalo da prelazi ivice stola više od 20-30 cm, jer se može desiti da ga neko od gostiju povuče. Po sredini stola bi trebalo da postavite raner. Idealno bi bilo da bude u boji tanjira. Na njega stavite svećnjak i neki cvetni aranžman. Zatim postavite tanjire za onoliko gostiju koliko planirate da imate. Najpre se postavlja veliki plitki tanjir za glavno jelo, na njega manji tanjir za predjelo a na vrh se stavlja duboki tanjir za supu ili čorbu. Tanjir odmaknite od ivice stola i pravite podjednake razmake između susednih tanjira, kako bi gosti imali dovoljno prostora. Po bontonu sa desne strane tanjira stavljaju se kašika i nož, a sa leve viljuška. Čaše se postavljaju desno od tanjira i to sledećim redom: čaša za vodu, čaša za belo vino i čaša za crno vino. 

Izlazak iz zone komfora – kako bi izgledala malo drugačija slavska trpeza?

Kada ste završili sa dekoracijom, vreme je da oduševite goste svojim jelima. Ukoliko ste odlučili da izađete iz zone komfora i vaša slavska trpeza ne sadrži (samo) klasična jela, evo nekih predloga šta možete pripremiti. 

Slavska trpeza za posnu slavu

Kao što verovatno znate, ne postoje mrsne i posne slave, već dobijaju taj epitet u zavisnosti od kalendara. Ukoliko je vreme posta ili su sreda ili petak dani kada se obeležava slava, trpeza mora da bude posna. 

Iako gosti dolaze na ručak ili večeru, posni doručak može vam biti inspiracija za predjelo. Postavite ajvar, namaz od avokada, kačamak, riblju paštetu, humus sa paprikom, kinou ili proso sa povrćem. Prepecite iseckani baget, premažite ga belim lukom i pospite origano. Dobićete neodoljivi garlic bread. Možete napraviti i bruskete od paradajza i belog luka, koje ćete ukrasiti listom bosiljka. Još ukoliko pripremite bobove pihtije, budite sigurni da će vaši gosti dugo pričati o specijalitetima koje su probali na slavi. 

Umesto posne sarme možete poslužiti posne paprike punjene orasima, krompirom, paradajzom, šargarepom, korenom paškanata, kao i semenkama bundeve, suncokreta i tikve. 

Centralno mesto na posnoj trpezi zauzima riba, ali način na koji je poslužite može biti neobičan. Napravite tanjir pun različitih vrsta riba. Stavite celu pastrmku, filete lososa, dimljenog šarana, riblje štapiće i pržene kolutiće lignje. Možete napraviti pihtije od somovine, jelo koje nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Poslužite tuna salatu, posnu mimoza salatu, turšiju i naravno salate od svežeg povrća. 

Za desert, umesto sitnih posnih kolača i klasičnih posnih torti, napravite zdraviju varijantu – raw cake. Poslužite kuglice sa urmama ili smokvama, orašasim plodovima i kakaom ili se potrudite da napravite tortu bez brašna i šećera sa svim posnim, zdravim sastojcima. 

Mrsna slava

Kada je mrsna slava, imate mnogo više opcija pred sobom i razne vrste jela koja možete da poslužite umesto klasičnih sarmi, roštilja i pečenja. Pre svega razmislite kako da uparite hranu sa vinom. Vino je glavno piće na svakoj slavi, pa u skladu sa tim birajte jela. 

Za predjelo, osim tanjira sireva i suhomesnatih proizvoda, možete poslužiti i Cezar salatu, slane kuglice ili slani rolat. Supa s knedlama može biti neočekivana, a samim tim i pun pogodak za nastavak gozbe. Nećete mnogo rizikovati ako sarmu zamenite svadbarskim kupusom, a pečenje svinjskim vratom u sosu iz rerne. Uz meso možete poslužiti grilovano povrće, restoran krompir, pire od batata, ili kinoa salatu sa svežim povrćem, orasima, sušenim voćem i biljnim prelivom. 

Kao i za posnu slavu, predlog deserta može biti neka laganija varijatna, bez previše šećera i brašna koje će još više smetati punim stomacima. Društvene mreže i blogovi su prepuni recepata za zdrave poslastice. Nemojte se plašiti šta će reći gosti, razlika u ukusu gotovo da ne postoji, a I njima će biti mnogo lakše da se oporave od gozbe na vašoj slavi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *