Ministarka Čomić danas boravila u Vranju


Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić sa saradnicima danas je posetila Vranje, gde se sastala sa gradonačelnikom dr Slobodanom Milenkovićem, njegovom zamenicom, predstavnicima lokalnih samouprava i institucija sa teritorije Pčinjskog upravnog okruga.

Tom prilikom, prema navodima službe za odnose sa javnošću grada Vranja, dr Milenković je istakao da je razgovor o rodnoj ravnopravnosti i novom zakonu itekako važan i da grad Vranje čini sve da se zagarantovana prava bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost ispoštuju.

,,Preduzimamo mnoge aktivnosti na podizanju svesti o neohodnosti društvenog i socijalnog dijaloga. U tom smislu Grad Vranje pokrenuo je mnoge mreže, pre svega, Lokalnu mrežu za borbu protiv trgovine ljudima, gde se dijalog sprovodi na više nivoa i u koji su uključene republičke institucije, tužilaštvo, policija, centar za socijalni rad, zdravstvene ustanove, kao i lokalna samouprava. Takođe, posebna pažnja posvećuje se odnosu prema romskoj nacionalnoj manjini, koja čini 5% stanovništva Vranja. U tom smislu formirani su mobilni timovi za njihovo socijalno i ekonomsko osnaživanje, rekao je dr Milenković

Proces rodno odgovornog budžetiranja vrši se od 2018. godine. Gde se iz budžeta finansiraju određene programske aktivnosti, uz poštovanje zakona o budžetskom sistemu. Cilj je da se do 2024. godine zaokruži proces postupnog uvođenja rodno odgovornog budžetiranja za sve budžetske korisnike. U narednom periodu kao odgovorna lokalna samouprava u saradnji sa Ministarstvom preduzećemo sve aktivnosti da unapredimo rodnu ravnopravnost”, istakao je Milenković.

Ministarka Gordana Čomić dodala je da je ovo prilika da se razgovara o novom zakonu o rodnoj ravnopravnosti, zabrani i diskriminaciji sa svim relevantnim subjektima, koji su na lokalnom nivou zaduženi za njegovu primenu.

,,Naš zajednički zadatak je da pokažemo da je pored dobrih propisa iz ove oblasti, moguća i njihova što bolja primena u praksi. Teme današnjeg sastanka su i strategije Ministarstva, ali i održivi razvoj Srbije do 2030. godine. Želimo da do tada u Srbiji realizujemo dijalog u kojem ćemo sa lokalnog niova dobijati informacije, podatke i ideje i da to prenosimo na nacionalni nivo. Ministarstvo je alat za realizaciju i primenu odredaba zakona i uvek će pružiti podršku i pomoć lokalnim samoupravama”, dodala je Čomić.

Foto: @CityVranje

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *