Za praćenje pametnih telefona mogu se koristiti bluetooth signali

Naučnici sa Univerziteta Kalifornije San Dijego otkrili su kako se Bluetooth signali mogu iskoristiti za praćenje korisnika pametnih telefona.

Oni su otkrili da Bluetooth signali koje emituju mobilni telefoni ostavljaju trag jedinstven poput otiska prsta, uzrokovan malim nesavršenostima koje su slučajno nastale tokom procesa proizvodnje. Ove nesavršenosti u Bluetooth hardveru dovode do jedinstvenih distrorzija, koje mogu biti korišćene kao otisak prsta za praćenje određenog uređaja.

Napad je moguć zahvaljujući tome što savremni uređaji kontinuirano emituju Bluetooth signale, brzinom od oko 500 dignala u minuti, kako bi se omogućile neke važne funkcije, kao što je praćenje kontakata tokom vanrednih situacija u javnom zdravstvu ili Appleova usluga za praćenje izgubljenih uređaja „Find my“ ili povezivanje pametnih telefona sa drugim uređajima kao što su bežične slušalice.

Prethodno istraživanje je pokazalo da bežični „otisak prsta” postoji u WiFi i drugim bežičnim tehnologijama. Ovaj tim istraživača je sada dokazao da se ovaj vid praćenja može obaviti i preko Bluetootha, i to veoma precizno.

Rezultati njihovog eksperimenta u stvarnom svetu oko univerzitetskog kampusa San Dijego su impresivni:
istraživači su procenjivali svoj metod praćenja kroz nekoliko eksperimenata u stvarnom svetu. U prvom eksperimentu otkrili su da se 40% od 162 mobilna uređaja viđena u javnim prostorima, na primer u kafićima, mogu identifikovati kao jedinstveni. Zatim su proširili eksperiment i posmatrali 647 mobilnih uređaja u javnom hodniku tokom dva dana. Tim je otkrio da 47% ovih uređaja ima jedinstveni Bluetooth identifikator. Konačno, istraživači su demonstrirali stvarni napad praćenja uzimanjem Bluetooth identifikatora uređaja u vlasništvu volontera studije i njihovim praćenjem dok su ulazili i izlazili iz svojih kuća.

„Ovo je važno jer u današnjem svetu Bluetooth predstavlja značajniju pretnju jer je čest i konstantan bežični signal koji emituju svi naši lični mobilni uređaji“, rekao je dr Nišant Bhaskar sa Odseka za računarske nauke i inženjerstvo Univerziteta Kalifornije San Dijego i jedan od vodećih autora rada.

Međutim, ovakav vid praćenja je daleko od jednostavnog, jer brojni faktori, uključujući promene u temperaturi okoline, mogu da promene Bluetooth otisak.

Istraživači zaključuju da bi Bluetooth hardver morao biti redizajniran i zamenjen da bi se problem rešio. Ipak, teško je zamisliti da će se to uskoro dogoditi. Ali oni takođe kažu da je moguće sakriti Bluetooth otiske obradom digitalnog Bluetooth signala u firmwareu.

Izvor: informacija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *