Sve što treba da znate o memoriji vašeg telefona

Pametni telefoni koji izlaze na tržište svake godine postaju sve brži, jači, otporniji na oštećenja, sa sve boljim kamerama i drugim unapređenim karakteristikama. A sve u cilju da se krajnjem korisniku ponudi uređaj koji će zadovoljiti njegove sve veće zahteve. 

Jedna od ključnih karakteristika pametnih telefona, koja ih  definiše u hardverskom smislu je njihova memorija. To je deo hardvera koji je usko povezan sa tim koliko brzo telefon obrađuje informacije i koliko podataka različite vrste možete čuvati u njemu.

Evo kratkog podsetnika o tome kako delimo memoriju, koliko je RAM-a dovoljno i kako da proverite trenutnu opterećenost interne i eksterne memorije. 

#1 Skladištenje podataka: Interna i eksterna memorija telefona

Memorija se deli na skladišnu i radnu. Skladišna memorija služi za čuvanje podataka i može biti interna i eksterna. Intera predstavlja skladišni prostor koji je ugrađen u sam uređaj i koristi se pre svega za čuvanje operativnog sistema, instaliranih aplikacija i drugih važnih softverskih rešenja. Naravno, u njoj možete čuvati i fotografije ili bilo koje druge fajlove, ali ako previše popunite njen kapacitet doći će do otežanog rada uređaja, čak i do njegove potpune blokade. 

Što je veći kapacitet interne memorije, to ćete više prostora imati na raspolaganju za instaliranje aplikacija i čuvanje podataka direktno na uređaju. Kapacitet memorije koji se meri u GB (gigabajti) je posebno važan za one koji često koriste zahtevne aplikacije, kreiraju video zapise ili fotografije visoke rezolucije. 

Eksterna memorija vam omogućava proširenje skladišnog kapaciteta, pomoću memorijskih micro SD kartica. One se ubacuju u određeni slot na telefonu i omogućavaju čuvanje različite vrste podataka, od tekstualnih dokumenata, preko fotografija, do video snimaka i audio fajlova. 

#2 RAM, radna memorija telefona

Randoom Access Memory je radna ili aktivna memorija telefona. Deo je hardvera i nalazi se na ploči u unutrašnjosti uređaja gde se nalaze i druge važne komponete, poput procesora, zvučnika ili baterije uređaja. Ona je ključna za brzinu izvršenja aplikacija na vašem pametnom telefonu. U poređenju sa internom, brža je i do 10 puta.

Kada pokrenete aplikaciju, podaci koji treba da se obrade se privremeno smeštaju u RAM. To omogućava brz pristup informacijama i olakšava rad aplikacije ili više njih istovremeno. 

Veći kapacitet RAM-a obično doprinosi i boljim performansama i bržem radu pametnog telefona, posebno ako se koriste zahtevne igrice ili druge zahtevne aplikacije. Sa druge strane, mali kapacitet RAM-a može dovesti do usporavanja u radu uređaja, često praćenog “seckanjem” ili jednostavno zatvaranjem, odnosno “pucanjem” aplikacije. 

Naravno, seckanje i zatvaranje aplikacija ne znači nužno da nemate dovoljno RAM-a na telefonu. Ovakvi problemi mogu se javiti iz raznih razloga, pa je najbolje da kontaktirate servis mobilnih telefona. Odnesite im vaš uređaj i serviseri će u najkraćem roku dijagnostikovati kvar i rešiti problem tako da telefon ponovo radi besprekorno.

Osim toga, ukoliko imate problema sa normalnim funkcionisanjem telefona, ponekad njegovo jednostavno resetovanje može učiniti da ponovo profunkcioniše normalno.

#3 Kapacitet memorije

Jedna od ključnih karakteristika kada birate pametni telefon koji ćete kupiti je kapacitet memorije. Iako je mnogim korisnicima pametnih uređaja najvažnija kamera, treba da znate da ukoliko nemate dovoljno memorije i imate loš procesor, telefonu će biti potrebno više vremena da obradi podatke ili napravi neki od filtera.

Jedinica za kapacitet memorije je gigabajt (GB) i odnosi se na ukupan prostor koji je dostupan za čuvanje podataka. Ako koristite velike aplikacije i softvere na vašem telefonu, biće vam potrebno i više skladišnog prostora, baš kao i za video snimke ili fotografije visoke rezolucije. 

Većina modela dolazi sa RAM-om od 4, 6, 8GB ili 12GB ali ima i onih kao što je recimo ZTE Axon 30 koji ima neverovatnih 20GB RAM-a. Sa druge strane, skladišna memorija u pametnim telefonima je obično 64, 128, 256, 512GB i 1TB.

Najnoviji pametni telefoni iz premijum klase imaju jako velike radne i interne memorije. Tako na primer, iPhone 15 Max Pro model raspolaže sa RAM memorijom od 8GB (2GB više u odnosu na prethodnu seriju) dok interna opciono ide od 256 GB do čak 1 TB, u zavisnosti za koju verziju se odlučite. Naravno i cene uređaja se razlikuju od modela ali i veličine interne memorije. 

#4 Generalno, više RAM-a je bolje, ali nije sve tako jednostavno

Istina je da više RAM-a znači i da će vaš pametni telefon moći da privremeno skladišti više podatka vezanih za operativni sistem i aplikacije koje često koristite i one koje stalno rade u pozadini. Međutim, kada uporedite 4GB RAM-a koje ima iPhone XS sa 10GB koje poseduje na primer OnePlus 6T odmah biste pomislili da je iPhone model daleko sporiji. Ali nije baš tako.

Apple koristi relativno malo RAM-a jer su u kompaniji uspeli toliko dobro da optimizuju svoj operativni sistem iOS, hardver i način na koji se rukuje podacima da im uređaj radi sasvim dobro i sa “samo” 4GB RAM-a. Sa druge strane, kod OnePlus 6T i nekih drugih Android modela, optimizacija OS nije tako dobro urađena pa je iz tog razloga potrebno više RAM-a. Dakle, brojka koja stoji pored kapaciteta RAM-a jeste bitna ali treba uzeti u obzir i model uređaja odnosno koliko je dobro optimizovan sistem, hardver i način na koji se rukuje podacima. 

#5 Kako saznati koliko memorije ima vaš telefon?

Da biste proverili koliko memorije ima pametni telefon koji trenutno koristite potrebno je da uradite svega par koraka. Najjednostavnije je na internetu ukucati oznaku modela i potražiti specifikaciju. Međutim, često se dogodi da su specifiikacije date za određenu seriju i da na sajtu piše samo da se model proizvodi kao 4GB/256GB (radna/skladišna memorija) ili 8GB/512GB.

U tom slučaju, da biste saznali koliko RAM-a ima vaš telefon pritisnite opciju “Podešavanja” (Settings), zatim skrolujte do kraj i kliknite na opciju “O telefonu” (About Phone). Prikazaće vam se osnovni podaci o uređaju među kojima stoji i to koliko RAM-a ima. Ova procedura je uglavnom ista ili slična kod svih modela pametnih telefona.

Što se tiče provere kapaciteta i popunjenosti skladišne memorije, takođe kliknite na “Podešavanja” (Settings), a zatim potražite meni “Memorija” (Memory). Kada kliknete na opciju prikazaće vam se njen kapacitet i trenutna zauzetost. 

Da zaključimo, memorija odnosno njen kapacitet je od velikog značaja koliko brzo će vaš telefon obrađivati informacije (kada je u pitanju RAM), odnosno koliko fotografija, video zapisa i drugih podataka možete smestiti u telefon (kada je u pitanju interna/skladišna memorija). Trebalo bi da vam je sada jasnije kakvu memoriju ima svaki pametni telefon i čemu različite vrste memorije služe. Nadamo se da će vam to pomoći da pri kupovini novog mobilnog uređaja lakše donesete odluku koji model će biti odgovarajući za vaše korisničke navike. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *